niedziela, 21 sierpnia 2016

„Bohaterowie, renegaci, zdrajcy ...”. Autor: Paweł Wieczorkiewicz

Paweł Piotr Wieczorkiewicz „Bohaterowie, renegaci, zdrajcy ...”. Wydawnictwo LTW, Łomianki 2015.

Wydawnictwo LTW kontynuuje pośmiertną edycję utworów prof. Pawła Wieczorkiewicza (1948-2009). Tym razem mamy do czynienia ze zbiorem kilkudziesięciu felietonów historycznych, poświęconych różnym postaciom z historii Polski i Europy, żyjących w różnych epokach - od XVI do XXI wieku. Wszystkie te postacie łączy tylko jedno - odcisnęły się one na ówczesnych oraz późniejszych losach Polski i Polaków.

Bohaterem pierwszego chronologicznie felietonu jest ostatni Jagiellon na tronie Polski - król Zygmunt II August, a książkę zamyka krótki esej poświęcony postaci prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Wymieniać wszystkich tu raczej nie ma sensu, wybiórczo nadmienię tylko, iż opisanymi postaciami są również m.in. Bohdan Chmielnicki, Katarzyna Wielka (jedna z tylko dwóch kobiet w tym zbiorze, druga to Wanda Wasilewska), Józef Poniatowski, Józef Piłsudski, Józef Stalin, Edward Śmigły-Rydz, Ignacy Mościcki, Adolf Hitler, Władysław Sikorski, Nikita Chruszczow, Edward Gierek, Wojciech Jaruzelski i Lech Wałęsa.

Pan profesor napisał te felietony bardzo ciekawie, z właściwą sobie swadą, nie dbając o tzw. polityczną poprawność. Poznajemy też szczegóły biograficzne wcześniej nieznane, czasem natury intymnej i nie zawsze korzystne dla wizerunku opisywanej postaci.
Autor unika również przedstawiania swoich bohaterów i antybohaterów tylko w dwóch barwach, tj. czarnej i białej, zauważając przede wszystkim odcienie pośrednie, co czyni te postacie po prostu ludzkimi - takimi, jakimi były w rzeczywistości w swoim środowisku. Analizując prawidłowość ich wyborów i decyzji politycznych, autor stara się też odwzorować realia konkretnej epoki, unikając tzw. mądrości poniewczasie i oceny wyłącznie z perspektywy lat. Co bynajmniej nie oznacza, iż stroni od ostatecznej i współczesnej ich oceny w aspekcie interesów Polski. Nie unika też zasygnalizowania czytelnikowi wariantu historii alternatywnej - jeśli tylko taki wariant mieścił się w realiach epoki i można go było już ówcześnie antycypować.

Reasumując, książkę gorąco polecam wszystkim osobom choć tylko trochę zainteresowanym historią, ale też już ją „choć trochę” znającym. W felietonach, z natury rzeczy, bywa nieco skrótów myślowych (np. porównań czy odniesień do innych wydarzeń i postaci historycznych), których osoby „mniej zaawansowane” mogą nie zrozumieć, lub - co gorsza - zrozumieją je źle.

No i na koniec dwie konieczne poprawki edytorskie. Na str. 153 z lewej strony fotografii Józefa Ostrowskiego proszę poprawić długopisem rok urodzin na 1850 (jest błędnie 1880), a na str. 391 w 8-mym wierszu od dołu należy skorygować rok rezygnacji Edwarda Gierka z funkcji I Sekretarza KC PZPR na 1980 (jest błędnie 1981).