środa, 24 sierpnia 2016

„Pół wieku dziejów Polski. 1939-1989”. Autor: Andrzej Paczkowski

Andrzej Paczkowski „Pół wieku dziejów Polski. 1939-1989”.
Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa 2007. Wydanie V rozszerzone.

Książka ta powinna stać na półce każdej biblioteki, również (a może nawet przede wszystkim) biblioteki domowej. Zakładam, że każdy czytelnik mojego bloga taką własną biblioteczkę już ma, albo się przynajmniej do jej założenia przymierza.
W polecanej dziś książce prof. Andrzej Paczkowski daje przystępny, chwilami gawędziarski wykład nt. dramatycznego 50-lecia naszych dziejów - od początku dwóch okupacji na jesieni 1939 r., aż do pokojowego oddania władzy przez PZPR w pamiętnym roku 1989.
Pierwszych kilkadziesiąt stron książki poświęconych zostało okupacji, ruchowi oporu oraz krajowym i międzynarodowym (przede wszystkim międzynarodowym!) uwarunkowaniom zainstalowania w Polsce rządu wyznaczonego przez Stalina. Później otrzymujemy już obraz Polski Ludowej, jakże jednak odmienny w kolejnych „epokach” Bieruta, Gomułki, Gierka i Jaruzelskiego. A w ostatnim, krótkim rozdziale pt. „Polska po komunizmie”, autor przekracza nawet tytułową cezurę dat i z historyka zamienia się w publicystę politologicznego, zachowując jednakże obiektywizm właściwy dla całego opracowania.

Część czytelników może tę książkę odebrać w kategorii „Przeżyjmy to jeszcze raz”. Przypomną sobie oni lata minione i obraz powojennej Polski, w której żyli, i którą – chcąc, nie chcąc - współtworzyli. Własne wspomnienia i spostrzeżenia uzupełnią zapoznaniem się z dokładnym opisem poszczególnych epok, na jakie trzeba koniecznie podzielić dzieje PRL. I być może pewne problemy z przeszłości, dotąd trudno wytłumaczalne, teraz, po lekturze, staną się bardziej zrozumiałe. I to niezależnie od wieku, wykształcenia czy pozycji społeczno-zawodowej obecnego czytelnika w tamtych czasach „słusznie minionych”. Na pewno każdy coś ciekawego dla siebie odnajdzie i coś sobie we własnych wspomnieniach skojarzy.

Młodsze pokolenie, które owe czasy zna głównie ze wspomnień rodziców, też bezwzględnie powinno sięgnąć po książkę. Została bowiem napisana bardzo obiektywnie. Charakteryzuje Polskę Ludową taką, jaką w istocie to państwo było, ze starannym rozróżnieniem jego poszczególnych epok. A owa charakterystyka jest dokonywana w różnorakich aspektach:
 - wewnątrzpartyjnych (w PPR i PZPR) sporów i nieraz bardzo dramatycznych walk o władzę,
- istnienia i działalności opozycji krajowej i zagranicznej (emigracyjnej),
- stopniowo wymuszanych w latach 1956-1989, choć dalece niewystarczających przemian ustrojowych (gospodarczych i społecznych),
- życia kulturalnego i religijnego.
Uważnemu czytelnikowi, nawet młodemu i nieznającemu PRL z autopsji, książka przybliży także obraz życia codziennego w tamtych latach.

Na tle dość licznych publikacji nt. PRL - z jednej strony nostalgicznych i wybielających, z drugiej zaś złośliwie krytycznych oraz pełnych przekłamań i przemilczeń - książka prof. Andrzeja Paczkowskiego naprawdę jawi się jako ciekawe, rzetelne i bardzo obiektywne opracowanie.