poniedziałek, 30 stycznia 2017

„Czterech. Brochwicz, Miodowicz, Niemczyk, Sienkiewicz. Zmiana warty w służbach specjalnych”. Autor: Grzegorz Chlasta

Dziś o służbach specjalnych poważnie i historycznie. Ale nie histerycznie.

Grzegorz Chlasta „Czterech. Brochwicz, Miodowicz, Niemczyk, Sienkiewicz. 
Zmiana warty w służbach specjalnych”.
Wydawnictwo Czarna Owca, Warszawa 2014.

Lektura wprowadza nas za kulisy transformacji ustrojowej w latach 1989 i 1990, oraz polityki państwa na początku lat 90. ub. wieku. Oczywiście głównie w kontekście organizacji i pierwszego okresu działalności b. Urzędu Ochrony Państwa, co już wynika z tytułu książki.
Powinni po nią sięgnąć wszyscy zainteresowani organizacją i działalnością służb specjalnych oraz najnowszą historią Polski - przede wszystkim przedstawiciele młodszego pokolenia, ale nie tylko. Pragnę zauważyć, że także osoby dobrze pamiętające tamtą epokę, ba - nawet aktywnie uczestniczące w owej transformacji politycznej, też znajdą sporo dla siebie, i to niekoniecznie z własnych wspomnień. Swoją wiedzę nie tylko odświeżą, ale również znacznie uzupełnią.

Z bohaterów „tytułowych” jeden już nie żyje (Konstanty Miodowicz), jeden do niedawna był czynnym politykiem (Bartłomiej Sienkiewicz), jeden jest medialnym ekspertem (Piotr Niemczyk), a jeden - prawnikiem mało angażującym się w działalność polityczną (Wojciech Brochwicz).
Co zaś do pana Piotra, to określając go mianem „medialnego eksperta”, mam na myśli dość częste jego występy w TV, natomiast nie ironizuję i nie spłycam w ten sposób opisu jego obecnej profesji.

Książka wydana trzy lata temu i traktująca o wydarzeniach sprzed lat dwudziestu kilku, teraz nieoczekiwanie zyskała sporo na aktualności. A to za sprawą uchwalenia przez Sejm RP tzw. drugiej ustawy dezubekizacyjnej.