niedziela, 11 września 2016

„Ostatnie lata Polski niepodległej. Kampania 1939 roku”. Autor: Paweł Wieczorkiewicz

Paweł Piotr Wieczorkiewicz „Ostatnie lata Polski niepodległej. Kampania 1939 roku”.
Wydawnictwo LTW, Łomianki (brak informacji o roku wydania; na pewno jednak po roku 2010).

Profesor Paweł Wieczorkiewicz (1948-2009) starał się pisać historię obiektywnie, nie skażając jej narosłymi stereotypami - czy to postsanacyjnymi, czy komunistycznymi, czy antysanacyjnej emigracji londyńskiej.
Dowiódł, że od zachowania się władz Polski wiosną 1939 r. zależały losy świata. Bo to nie było tak, że w 1939 r. Hitler nas przycisnął i absolutnie nie mieliśmy innego wyjścia niż to, które realnie przyjęliśmy.
I oczywiście bzdurą jest, że Anglia i Francja przystąpiły do wojny w popieranym przez nie interesie Polski. Wywiązały się tylko formalnie ze swoich zobowiązań traktatowych (przy czym Francja – dość niechętnie).

Faktycznie to bowiem Polska, przyłączając się do zainicjowanej wiosną 1939 r. przez Anglię dyplomatycznej krucjaty antyhitlerowskiej, stała się już wówczas wyrazicielką interesów brytyjskich. I, jako potencjalnie najsłabsze ogniwo łańcucha owej krucjaty, wystawiła się na pierwszy sztych uderzenia niemieckiego.
To jednak jeszcze nie przesądzało o słabości owego łańcucha. O jego rozerwaniu w 1939 r. zadecydował pakt Ribbentrop - Mołotow.

Zgodnie z tytułem książki, znajdziemy w niej opis polskiej polityki wewnętrznej i zagranicznej po 1935 r., tj. po śmierci marszałka Piłsudskiego, oraz opis przebiegu wojny obronnej Polski w 1939 r. (w aspekcie militarnym, ale też ze wskazaniem zmieniających się jak w kalejdoskopie uwarunkowań międzynarodowych).
Dwa tytułowe opracowania składające się na całość pośmiertnie wydanej książki nie powstały w jednym okresie. Zauważa się ewolucję poglądów śp. Profesora. I tak w „Ostatnich latach (…)” zgadza się On z poglądem ambasadora Łukasiewicza, że przyjęcie przez Polskę propozycji Hitlera spowodowałoby zamieszki w kraju, upadek rządu i zbrojną interwencję ZSRR oraz Niemiec (str. 134 książki). Natomiast w „Kampanii (…)” ów pogląd ambasadora Łukasiewicza śp. Profesor ocenia już jako (cyt., str. 326 i 327) „fatalistyczny i niemający wiele wspólnego z ówczesną rzeczywistością. (…). Przyjęcie gwarancji brytyjskich pozbawiło politykę polską swobody manewru i spowodowało otwarty konflikt z Niemcami”. W swoich późniejszych opracowaniach historycznych prof. Paweł Wieczorkiewicz pozostawał już wierny temu drugiemu wnioskowi, iż polska polityka zagraniczna w 1939 r. doprowadziła nasz kraj do katastrofy.

Książka została napisana bardzo przystępnie, jak zresztą wszystkie prace śp. Profesora (połączenie wielkiej erudycji autora z umiejętnością zainteresowania czytelnika). Odszedł zdecydowanie przedwcześnie. To nieprawda, że nie ma ludzi niezastąpionych.